Památky v Plzni

Vyrazili jste s rodinou či přáteli do Plzně a teď přemýšlíte, co všechno lze v Plzni vidět, co si nesmíte nechat ujít a kam rozhodně musíte zajít? Západočeská metropole nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům mnoho příležitostí k zábavě i nevšedním zážitkům při návštěvě divadel, galerií či muzeí a dalších nejrůznějších akcí.

Historická Plzeň

Zájemci o historii a památky si v Plzni přijdou na své. Prohlídku historické Plzně můžete začít ihned na náměstí Republiky, které bylo v době založení města jedno z největších v Evropě. Přímo na náměstí se nachází Katedrála sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží v Česku a několik dalších historických budov, které rozhodně stojí za prohlídku.

Kousek od středu města naleznete další zajímavé historické stavby. Za vidění rozhodně stojí Františkánský klášter s Muzeem církevního umění, Velká synagoga, která je čtvrtou největší synagogou na světě, Stará synagoga či budova Divadla Josefa Kajetána Tyla. Milovníky historie zaujme také prohlídka plzeňského historického podzemí. 

Evropské hlavní město kultury 2015

Titul hlavního evropského města kultury je udělován každý rok dvěma městům ze dvou členských států Evropské unie. Cílem tohoto projektu je podpora kulturní evropské spolupráce. Evropské hlavní město kultury je ale více než jen jednorázové oživení města Plzně. Jde o projekt, který má za cíl stát se milníkem ve vývoji města, ovlivnit jeho vnímání kultury i města samotného.

Během celého projektu probíhá celoroční program, který vytváří prostor k podpoře Plzně jako nového mezinárodního kulturního centra. V průběhu celého roku, a samozřejmě také v dalších letech, bylo možné navštívit velké množství koncertů, výstav a představení. Plzeň, to je město historické, město s tradicí, město kultury a umění, a zároveň také Evropské hlavní město kultury 2015, které si zamiluje v podstatě každý.

Velká synagoga

V historickém centru města naleznete největší synagogou v České republice, druhou největší v Evropě a třetí největší na světě po jeruzalémské a budapešťské. Velká synagoga byla postavena v letech 1888-1893 v novorománském slohu s maurskými prvky. Velká synagoga je monumentální stavba se dvěma 45 metrovými věžemi a trojlodní dispozicí. 

 

Františkánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie

V historickém centru města máte možnost navštívit také františkánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl založen v roce 1295 a s přilehlým františkánským klášterem patří mezi nejstarší stavby ve městě. V interiérech františkánského kláštera se nyní nachází Muzeum církevního umění.

 

Náměstí Republiky

Náměstí Republiky v historickém centru města Plzně je se svými rozměry 139 krát 193 metrů jedním z největších náměstí nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Náměstí prošlo v roce 2007 rekonstrukcí, při níž získalo novou dlažbu a tři nové, moderní zlaté kašny. Kašny podle návrhu Ondřeje Císlera stojí v místech, kde dříve stávaly kašny původní a symbolizují heraldické figury z plzeňského znaku - anděla, velblouda a chrtici.

 

Katedrála sv. Bartoloměje

Chcete spatřit Plzeň v celé její kráse? Nejlepším způsobem bude pohled z nejvyššího bodu, tedy z věže katedrály sv. Bartoloměje. Katedrála sv. Bartoloměje je skutečnou dominantou města Plzně. Chrám svatého Bartoloměje se pyšní nejvyšší kostelní věží v České republice, která je vysoká 102,26 metru. Z ochozu věže můžete shlížet na celé město.