Velká synagoga

V historickém centru města naleznete největší synagogou v České republice, druhou největší v Evropě a třetí největší na světě po jeruzalémské a budapešťské. Velká synagoga byla postavena v letech 1888-1893 v novorománském slohu s maurskými prvky. Velká synagoga je monumentální stavba se dvěma 45 metrovými věžemi a trojlodní dispozicí. 

Monumentálnost synagogy připomíná celému světu někdejší početnou prosperující plzeňskou židovskou komunitu, která bohužel byla v průběhu nacistické okupace za druhé světové války téměř zdecimována. V letech 1939 - 1945 sloužila synagoga jako skladiště. Po druhé světové válce až do roku 1973 byla opět využívána k bohoslužebným účelům.

V době komunistického režimu byla synagoga opuštěná a chátrala. Koncem 20. století prošla synagoga náročnou rekonstrukcí a nyní, kromě náboženských účelů, slouží díky vynikající akustice a unikátní atmosféře také jako koncertní a výstavní sál.

Prohlídky interiéru Velké synagogy

Duben - říjen neděle - pátek od 10 do 18 hod.

Vstupné 

Dospělí 60 Kč

Děti (10 - 15 let) 30 Kč

Studenti, důchodci 40 Kč

Stará synagoga

Židé žijí na Plzeňsku již od 14. století. V průběhu staletí bylo v Plzni vybudováno celkem pět synagog, bohužel se zachovaly pouze dvě do dnešní doby. Jedná se o již zmíněnou Velkou synagogu a Starou synagogu, kterou najdete ve vnitrobloku domů ve Smetanových sadech. Původně bývala u Staré synagogy také židovská škola, která se bohužel nezachovala. Na jejím místě nyní najdete netradiční Památník obětem holocaustu. 

Prohlídky interiéru Staré synagogy

Duben - říjen neděle - pátek od 10 do 18 hod.

Vstupné 

Dospělí 45 Kč

Děti (10 - 15 let) 30 Kč

Studenti, důchodci 40 Kč