Plzenecká železnice
Ve Starém Plzenci v areálu dětského tábora je vybudována úzkorozchodná trať, která rozhodně stojí za vidění. Při návštěvě železnice je možné si prohlédnout, jak se dráha využívala v lomu "Hřeben", který vytěžený kámen vozil právě po takové železnici.
Na co se můžete těšit
K vidění je sbírka, která čítá 7 úzkorozchodných lokomotiv a 56 vagónů různých typů. Cílem této Plzenecké železnice je zachránit úzkorozchodné vozidla, a to zejména vozidla o rozchodu 600 mm. Dalším z cílů bylo obnovit původní stav s názornou ukázkou vozidel různých typů přímo v praxi, tedy na trati. Vybudovaná předváděcí trať je dlouhá 550 metrů a v kolejišti je 9 výhybek.
MD2b Šedivka
Lokomotiva č. 1 do Starého Plzence dovezena 8. 4. 1994 z blovické cihelny, kde byla mimo provoz. Lokomotiva byla vyrobena ve 30. - 40. letech v minulém století firmou O&K. Lokomotiva byla ve Starém Plzenci opravena a uvedena do provozu na předváděcí trati.
Cesta k železnici
Tábor je vzdálen zhruba 1,4 km od železniční stanice ČD Starý Plzenec. Do areálu tábora je možné dojít také po zelené turistické značce po naučné stezce. Ta vede směrem na Andrejšky a hrad Radyni z náměstí ve Starém Plzenci. Je možné také zvolit opačný směr a jít z hradu Radyni na Andrejšky a na náměstí ve Starém Plzenci.
K Plzenecké železnici je možné si dostat po trase CT31, která vede z Plzně přes Koterov. Možností je jít i pěšky a to po větvi naučné stezky z centra směrem na Andrejšky, která vás dovede přímo k areálu.
Úzkokolejná dráha je provozována pouze příležitostně při různých akcích, jako jsou například akce pořádné pro děti nebo výlety, letní tábory či pro zájmové skupiny po předběžné domluvě.
Lom Hřeben
Při výletě do Starého Plzence se určitě vyplatí navštívit také Lom Hřeben ve Starém Plzenci. Lom byl otevřen s největší pravděpodobností po odstřelu nevybuchlé munice v roce 1945. A byl využíván pro těžbu buližníkového kamene pro stavební účely.
V lomu bylo zaměstnáno kolem 20 zaměstnanců z toho ⅓ tvořily ženy. Těžba kamene se prováděla komorovými odstřely a kámen se pak nakládal pouze jedním bagrem právě do vagónů úzkorozchodné dráhy o rozchodu 600 mm. Zajímavé je, že se délka tratě měnila podle aktuální těžby.
Odstřely, které byly používané v lomu, měly neblahý dopad na domy, které se nacházely v bezprostřední blízkosti. Při pravidelných otřesech docházelo k praskání zdiva, narušování střech a studní. Otřesy měly dopad také na statiku hradu Radyně. Z těchto důvodů se těžba přesunula do jiného lomu a změnil se styl těžby. Od roku 1971 se těžilo za pomocí clonových odstřelů, které byly šetrnější. Provoz lomu "Hřeben" byl ukončen v roce 1974.