Národopisné muzeum

Národopisné muzeum je odděleným pracovištěm Západočeského muzea a sídlí ve dvou navzájem propojených historických domech, Chotěšovském a Gerlachovském. V muzeu jsou k vidění velmi zajímavé expozice plzeňských bytových interiérů od gotiky do první třetiny 20. století.

Kromě stálé expozice si mohou návštěvníci muzea prohlédnout krátkodobé výstavy. V Národopisném muzeu města Plzně jsou také pravidelně pořádány tématicky zaměřené jarmarky, tvůrčí dílny pro děti nebo adventní dílny. Muzeum se také účastní Muzejní noci. 

Vstupné a otevírací doba Národopisného muzea

Otevírací doba 

  • Pondělí zavřeno 
  • Úterý - neděle 10-12, 12:30-18

Vstupné 

Cena:                         60 Kč

Snížená cena:         30 Kč

Rodinné vstupné:   130 Kč

Expozice Národopisného muzea

Stálá expozice Národopisného muzea - Jak se žilo na Plzeňsku je umístěna na náměstí Republiky v renesančním domě bývalého Chotěšovského kláštera. V její první části je představena vývojová řada měšťanský interiérů v Plzni z období Gotiky, Renesance, Baroka, Empíru, Biedermeieru a první třetiny 20. století. Druhá část expozice je věnována životu na venkově. 

Při vchodu do průjezdu muzea mohou návštěvníci vidět dvůr s jedinou otevřenou renesanční lodžií v Plzni. V přízemí budovy je umístěn výstavní sál, v němž jsou pořádány různé etnografické, historické, cestopisné, výtvarné či přírodovědecké výstavy. 

V prvním poschodí budovy je vystaven měšťanský nábytek od 14. století do první třetiny 20. století. Nábytek je zasazen do dobového interiéru, jehož autentické prostředí dotváří i předměty každodenní potřeby. Ve druhém patře se nacházejí exponáty, které dokumentují život na plzeňských vesnicích od konce 18. století do druhé poloviny 19. století. 

Pro návštěvníky muzea jsou zřejmě nejzajímavější dvě venkovské světnice s malovaným nábytkem, podmalbami na skle, hliněným či porcelánovým nádobím nebo nářadím pro domácí práci. Ve druhém poschodí jsou také umístěny zachovány dvě černé kuchyně, ve kterých se vařilo a udilo od počátku 19. století. 

Lékárna z 19. století

Zajímavým doplňkem expozice je lékárna, kde jsou vystaveny pomůcky nejen oficiální medicíny, ale také lékařské nástroje z lidového prostředí převážně ze 2. poloviny 19. století. Závěr prohlídky tvoří předměty dokumentující lidové zvyky a tradice.