Na kole do Rokycan

Patříte-li mezi milovníky kol a cykloturistiky, v plzeňském kraji si přijdete na své. Pouze okolí Rokycan nabízí několik krásných tras na celodenní výlety. Městě Rokycany procházejí hned dvě cyklotrasy. První je mezinárodní panevropská CT3 a druhá spojuje Rokycany se zámkem Kozel s propojuje sever a jih okresu.

Rokycany

Město Rokycany se nachází 20 km východně od města Plzně a leží na důležité železniční trati Cheb - Plzeň - Praha. Díky železnici a těsně procházející dálnici D5, která vede do Německa, jsou Rokycany poměrně frekventované město.

Město je obklopené pohořím Brdy a křivoklátskorokycanským pásmem. Místními dominantami jsou tři vysoké vrchy Žďár, Kotel a Čilina. Taková krajina nabízí celou řadu výletů a turistických akcí pro odpočinkové i náročné turisty.

Trasa Rokycany

Trasa začíná v městské památkové zóně v Rokycanech a cíl je v témže místě. Během tohoto výletu můžete navštívit muzeum vojenské techniky, zámek Kozel, který je obklopen krásným anglickým parkem nebo se můžete podívat na zříceninu gotického hradu Lopata. Na milovníky přírody čeká rokycanská kotlina s lesy a rybníky.

délka: 59 km

trasa: Rokycany – raková – Potoky – Kozel – myslivna, Šťáhlavy – Hájek – Hádek – Kamínky – Mirošov – Dobřív – Vimberk – Strašice – Medový Újezd – Holoubkov – Svojkovice - Rokycany

CT3

Mikroregion Radbuza spolu se svými členskými obcemi začal budovat mezinárodní cyklostezku, která vede z Prahy přes Plzeň až na hranice s Německem, kde bude pokračovat do vyhlášeného Regensburgu - česky Řezna.

Stezka byla měla být multifunkční a má sloužit nejen cyklistům, ale také bruslařům, pěším i maminkám s kočárky. Trasa je vhodná pro koně, jelikož kolem asfaltové cyklostezky vede v trávě hipostezka.

Město Rokycany leží přímo na páteřní mezinárodní Panevropské cyklostezce spojující Paříž a Prahu, která nese označení CT3. Tato cyklostezka vede z Plzeň-Doubravka, kolem vrchu Chlum, přes Červený hrádek až do Kyšic. Odtud pak pozvolna sestupuje k ejpovické přehradě a prochází kempem Diana.

Na křižovatce silnice Ejpovice a Klabavy pokračuje stezka rovně, po polní cestě kolem klabavské hráze. Na cestě je možné vidět několik historicky významných míst, jako je místo, kde byl 9. května 1945 zajat Kondrád Henlein nebo mohyla Modlonova pluku, která má připomínat popravu každého desátého vojáka po prohrané bitvě u Breitenfeldu ve třicetileté válce.

Cyklostezka 2127

Druhá cyklostezka, která prochází Rokycany se jmenuje 2127 a vede od zámku Kozel podél Lhůty a Vojenskému muzea na demarkační linii až ke kruhovému objezdu u Jatek. V tomto místě se napojuje na CT3, se kterou je souběžná až do Madlonovy ulice. Trasa dále vede k pomníku, který symbolizuje demarkační linii, která zároveň připomíná setkání amerických a sovětských jednotek v roce 1945.

Zámek Kozel

Jednou z nejnavštěvovanějších památek Plzeňska se v posledních letech stává klasicistní lovecký zámek Kozel. Co návštěvníky láká je především unikátní interiér národní kulturní památky, ale také rozsáhlé zahrady. Dalším lákadlem jsou časté koncerty a výstavy.

V zámeckých interiérech je k vidění původní mobiliář, který je jedinečnou ukázkou umění a řemesel v období rokoka a klasicismu. Zahrady byly spravované v 70. letech 19. století zahradníkem F. X. Francem, který v nich nechal vysadit přes 6 tisíc stromů, jako byly túje obrovské nebo liliovník tulipánokvětý.