Katedrála sv. Bartoloměje

Chcete spatřit Plzeň v celé její kráse? Nejlepším způsobem bude pohled z nejvyššího bodu, tedy z věže katedrály sv. Bartoloměje. Katedrála sv. Bartoloměje je skutečnou dominantou města Plzně. Chrám svatého Bartoloměje se pyšní nejvyšší kostelní věží v České republice, která je vysoká 102,26 metru. Z ochozu věže můžete shlížet na celé město. 

Historie kostela/ katedrály sv. Bartoloměje

Kostel sv. Bartoloměje byl s největší pravděpodobností založen roku 1295 současně se založením města Plzně a jeho stavba byla dokončena počátkem 16. století. Kostel byl nejprve filiálkou kostel Všech Svatých v obci Malice, která dnes tvoří městskou čtvrť Roudná.

Patronem kostela sv. Bartoloměje i kostela Všech Svatých byl původně český král. Roku 1322 bylo králem Janem Lucemburským uděleno patronátní právo řádu německých rytířů. Řád zůstal patronem až do roku 1546, kdy tyto pravomoci převzalo město Plzeň. 

Se založením Plzeňské diecéze papežem Janem Pavlem II. v roce 1993 se z kostel sv. Bartoloměje se stal katedrálou, sídelním kostelem biskupa. Katedrála svatého Bartoloměje byla v roce 1995 zařazena mezi národní kulturní památky, stejně jako opuková socha na její hlavním oltáři - známá Plzeňská madona.

Výzdoba katedrály 

Výzdoba katedrály sv. Bartoloměje upoutá každého návštěvníka. Nejcennější výzdobou chrámu je opuková plastika Plzeňské madony. Mimořádným dílem gotického řezbářství je také monumentální sousoší Kalvárie z  15. století. Z hlavní lodi můžete vstoupit do pozdně gotické Šternberské kaple v pravé části chrámu, kde se nachází Český oltář. Jde o secesní dílo řezbáře Jana Kastnera.

V chrámu nalezneme také bohatě zdobená barevná okna, jako je například okno s motivem Golgota od plzeňského malíře Josefa Mandla či dalších významných umělců. Na vnější východní straně chrámu můžete spatřit sousoší znázorňující Krista na hoře Olivetské. Sousoší je chráněné řadou malých andělíčků. Legenda traduje, že jeden z nich vám splní i ta nejtajnější přání, stačí se ho jen dotknout. 

Plzeňská Madona

Nejcennější výzdobou chrámu je 134 centimetrů vysoká opuková socha Panny Marie s Ježíškem, takzvaná Plzeňská Madona, pocházející z doby okolo roku 1390. Socha je umístěna na hlavním pseudogotickém oltáři chrámu. Oltář byl navržen architektem Josefem Mockerem. 

Prohlídky interiéru katedrály a věže 

Prohlídky interiéru katedrály 

Duben - září středa - sobota od 10 do 16 hod.

Říjen - prosinec středa - pátek od 10 do 16 hod. 

Vstupné 

Dospělí 35 Kč

Děti (6 - 15 let) 15 Kč

Studenti a důchodci 25 Kč

Prohlídky věže katedrály 

Celý rok Denně od 10 do 18 hod

Vstupné 

Dospělí 50 Kč

Děti (6 - 15 let) 25 Kč

Studenti a důchodci 35 Kč