Divadlo J.K. Tyla

Plzeňské divadlo Josefa Kajetána Tyla je živoucím kulturním centrem města Plzně i celého Plzeňského kraje. Každoročně uvádí okolo osmnácti činoherních, operních, baletních, operetních i muzikálových premiér. Divadlo svou tvorbou navazuje na dlouholetou tradici. První představení se v Plzni hrála již v roce 1759. 

Divadlo J. K. Tyla je hlavním divadlem Plzeňského kraje a zároveň důležitým kulturní centrum města Plzně. Divadlo má tři scény:

  • Velké divadlo
  • Nové divadlo 
  • Malou scénu (v budově Nového divadla)

Velké divadlo

Budova Velkého divadla v novorenesančním stylu se secesními prvky byla postavena v roce 1902. Jedná se o jeden z nejvýraznějších architektonických skvostů města Plzně. Budova je řazena mezi kulturní památky a na jejích prknech se vystřídalo mnoho divadelních generací. Na bohaté výzdobě budovy pracovali významní umělci té doby. Autorem opony je jeden z nejvýznamnějších českých malířů z přelomu 19. a 20. století Augustin Němejc.

V podstatě již od svého počátku je plzeňské divadlo Josefa Kajetána Tyla místem, kde se formují a dozrávají významné umělecké osobnosti českého divadla. Budova Velkého divadla má kapacitu sálu 444 míst. 

Nové divadlo 

Divadlo Josefa Kajetána Tyla má od roku 2014 k dispozici další scénu. Budova Nového divadla je první divadelní novostavbou v porevoluční historii. Jedná se o moderní stavbu, která byla navržena portugalským architektonickým studiem Contemporânea. 

Neobvyklá moderní stavba přitahuje pozornost kolemjdoucích především díky perforovanému průčelí s organickým motivem, které je prosvíceno LED reflektory měnícími barvu. Fasáda z litého betonu s "bublinovou perforací" představující divadelní oponu má oddělovat reálný život v ulicích města od magického světa ukrytého uvnitř v budově. 

Kromě ojedinělého designu má divadlo velmi moderní divadelní technologii. Režie může využít točnu o průměru jedenácti metrů, která se přesouvá na různé části jeviště nebo počítačem ovládaný systém tahů a hydraulických plošin. Hlediště v Novém divadle pojme 461 diváků. Součástí objektu je také Malá scéna pro komornější představení.  

Inscenace divadla Josefa Kajetána Tyla 

Divadlo Josefa Kajetána Tyla tvoří čtyři umělecké soubory, které produkují zhruba 500 představení ročně. Ve svém programu mají operu, činohru, balet, operetu nebo muzikál. O úspěšné tradici Divadla J. K. Tyla vypovídá rekordní počet jeho abonentů. Divadlo jich má kolem deseti tisíc, což je více než v Národním divadle v Praze. 

Divadlo J. K. Tyla uvedlo v posledních sezonách mnoho celorepublikově významných inscenací. Mezi nejvýznamnější z nich patří například opera Salome od Richarda Strausse nebo činohra Odcházení od Václava Havla. Dále byla v divadle představena světová premiéra baletu Maryša s hudbou Petra Wajsara. Plzeňský balet navíc patří k nejlepším v České republice. 

Divadlo J. K. Tyla pravidelně hostuje v zahraničí (Německo, Švýcarsko) a po České republice (Národní divadlo v Praze, Karlovy Vary, Hradec Králové aj.). 

Další aktivity

Kromě samotných divadelních inscenací nabízí divadlo další zajímavé akce, jako jsou letní prohlídky budovy Velkého divadla nebo výstavy úzce spjaté s divadelním světem. Divadlo J. K. Tyla je také každoročním dějištěm Mezinárodního festivalu Divadlo, jehož první ročník se uskutečnil v roce 1993.