Cyklovýlet podél Hracholuské přehrady

Plzeňský kraj nabízí celou řadu cyklotras a jednou z cest, kterou se vyplatí vydat, je směr Hracholuská přehrada. Nejen, že jsou kolem ní zajímavé cyklotrasy pro začátečníky i pokročilé, ale na cestě je možné narazit na spoustu zajímavých míst.

Přehrada nabízí skvělé koupání i se zábavou ve formě trampolínového centra, výlet je možné si udělat na zříceninu Buben nebo se jen tak toulat po krásných vesničkách plzeňského kraje.

Mikroregion Hracholusky

Dominantou tohoto mikroregionu je přehrada z poloviny 20. století a je vodní spojnicí mezi Stříbrem a Plzní. jedná se o jednu z nejvyhledávanějších rekreačních míst v Plzeňském kraji a slouží především k odpočinku a relaxaci.

Jezero Hracholusky

Přehradní jezero Hracholusky je dlouhé 22 kilometrů a nachází se 20 kilometr od Plzně směrem na Stříbro. Jezero je usazené ve skalnatém údolí uprostřed lesů a je napájeno z řeky Mže.

Kolem něj jsou travnaté pláže a vstup do vody je většinou pozvolný. Na jezeře je možné využívat různé vodní radovánky, jako jsou vodní trampolíny, které jsou součástí areálu s plovoucími trampolínami AquaJump.

Zřícenina hradu Buben

Dalším místem, který zcela jistě stojí za návštěvu, je zřícenina hradu Buben. Ta se nachází nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže a je od jezera vzdálená 3 kilometry. Původní hrad byl založen ve 14. století, ale bohužel do dnešní doby se uchovaly pouze zbytky brány a věžovitého stavení. Zříceni je volně přístupná veřejnosti.

Okolí Hracholuské přehrady

To je název jedná z cyklotras, které vedou kolem jezera. Jedná se o poměrně náročnou trasu, která je vhodná pro horské kolo a je dlouhá 41.9 km. Trasa vede nejen po lesních a polních cestách, ale také po silnici III. třídy a celkem je během ní vystoupeno/ sestoupeno 633 výškových metrů.

Trasy č. 35 a č. 37

Současné trasy se jmenují č. 35 a č. 37. Trasa č. 35 vede z Plzně přes Bolevec na Žilov, Tatinu, Horní Bělou, Manětín a pokračuje až do Měděnce na Chomutovsku. Č. 37 se naopak táhne z Plzně přes Vochov, Bdněves a Plešnice, dál pak pokračuje na Stříbro, Kladruby a její cíl je Železná u Bělé nad Radbuzou.

Trasa podél Hracholuské přehrady

Ačkoliv se vám trasa po shlédnutí mapy bude zdát nenáročná, opak je pravdou. Jede se neustále nahoru a dolů po úzkých lesních pěšinkách a sem tam je možné narazit na okrsku. Z Hracholusk od přehrady se jede po silnici do Pňovan. Pořádná jízda ovšem začíná až za židovskou synagogou a zámečkem. Cestou do cíle můžete navštívit benediktinský klášter v Kladrubech.

  • délka: 42 km
  • kolo: horské
  • doprava: Vlakem
  • trasa: hracholusky (přehrada) – Pňovany – Beraní dvůr – Sulislav – Stříbro – Pekelský mlýn – Kladruby

Dvě nové cyklotrasy

Dvě nové cyklotrasy jsou pod záštitou mikroregionu Touškovsko, který je tvořen městem Touškov, Kozolupy, Bdeněves, Vochov a Újezd nade Mží. Tyto cyklotrasy mají hlavně cyklisty dovést až k pohořím Brdy. Jedna trasa vede směrem ke Konstantinovým Lázním a druhá k přehradě Hracholusky