Festivaly

Plzeňské festivaly

Finále Plzeň

Jedná se filmový festival zaměřený na české snímky (dokumentární, televizní, internetová a studentská tvorba), trvající šest dní. Zpravidla probíhá v září a účastní se ho čeští i zahraniční herci. Kromě promítání mnoha filmů se hosté mohou těšit i na bohatý doprovodný program. Vyvrcholením celého festivalu je pak udílení cen Zlatý ledňáček.

finále plzeň.jpg

 

Pilsner fest

Tento festival probíhající každoročně na začátku října, je oslavou uvaření první várky plzeňského piva v roce 1842. Hosté, kteří sem zavítají, se kromě pravého plzeňského piva mohou těšit na mnoho českých kapel, soutěže, školu čepování a speciální prohlídky pivovaru. Akce se koná na nádvoří plzeňského pivovaru a vstup je zdarma.

pilsnerfest.png

 

Oslavy vzniku republiky

Tato jednodenní akce se koná vždy na státní svátek, 28. října, k příležitosti oslav vzniku samostatné Československé republiky. V tento den se zájemcům otevřou nejrůznější turistická místa, přičemž některá z nich nejsou veřejnosti běžně přístupná. Do všech objektů je vstup buď zcela zdarma, nebo za symbolických 28 Kč. Návštěvníci tak mohou navštívit například židovskou Velkou synagogu, staroplzeneckou výrobnu Bohemia Sektu, Měšťanskou besedu, Loosovy interiéry, nebo třeba i plzeňskou zoo…

oslavy vzniku republiky.jpg

 

Festival na ulici

Multižánrový festival, který je letní částí festivalu Živá Plzeň, se koná v srpnu na celkově pěti různých stanovištích v centru Plzně. Akce potěší všechny milovníky stylů Rock a beat, Crossover, Alternative, folku, country nebo trampských písní. Festival trvá týden a nabízí velké množství amatérských zpěváků a kapel. Vstup je opět zdarma.

na_ulici.jpg

 

Metal Fest

Na své si přijdou i fanoušci metalu, a to na festivalu, který se koná vždy na začátku června v plzeňském amfiteátru na Lochotíně. Jde o mezinárodní metalový festival, který je pořádán pravidelně od roku 2010. Fanoušci, kteří na festival zavítají, se mohou těšit na kapely jako je Running Wild, Within Temptation, Kreator, nebo Eluveitie.

metal_fest.jpg

 

Majáles

Úplným opakem je pak jednodenní studentský festival Majáles, konající se v květnu. Je pomyslným vyvrcholením studentských slavností jara, a kromě samotných kapel se mohou návštěvníci těšit i na bohatý doprovodný program, hry, volbu krále nebo královny Majálesu a v neposlední řadě také na majálesové svatby.

majáles.jpg

 

Blik Blik Fest

Pokud nejste fanouškem hudby, možná vás zaujme festival z úplně jiného soudku, který Plzeň již tradičně hostí. Jde o festival světla a umění, kde umělci z různých koutů světa vytváří neopakovatelnou podívanou jen s pomocí světelných paprsků. Festival se koná vždy v březnu a nabízí kolem 15 různých instalací. Na venkovní expozice je vstup volný, na ty vnitřní je nutné si zakoupit vstupenku.

blik_blik.jpg